Kövess a Le Facebookon!

Kövess a Le Facebook-on!

Hirdetés

Lumière fivérek

Lumière fivérek
Watch videos at Vodpod and more of my videos

Friss topikok

  • szőrös csöcsű csöpögő pöcsű csöpi: Zidane frank? Milyen frank név az, hogy zinedine? Valami afrikai bevándorló migráns ükunokája leh... (2018.07.15. 15:30) Kis múltidézés
  • pimpalini: @G_Norton: Úgy gondolom, hogy ez a francia csapat zsoldoscsapat. Bennün - tisztelet a kivételnek... (2012.07.02. 10:09) Jobb is
  • szanalmas: Erről a francia csapatról egy dolog fog eszembe jutni az Eb után, hogy semmi nem jut eszembe erről... (2012.06.24. 11:18) Spanyol-francia beharang
  • G_Norton: @beebeer: Az nekem mindegy, hogy vétlen volt-e, vagy sem, ha kapura menő lövésnél akadályozom a la... (2012.06.21. 14:29) Kakashere-pörkölt svéd módra
  • G_Norton: @pimpalini: Most is használták a széleket (Ribery és Ben Arfa nagyon csúnyán lehagyták a védőket),... (2012.06.19. 23:20) Hozni a kötelezőt

Címkék

Hol tart a francia válogatott?

2011.03.13. 17:06 - Integető hajbókoló lufiember

Címkék: filo

Hasonló elemzésre, mint a mostani, körülbelül 2012 és 2014 márciusában lesz érdemes visszatérni, amikor egyfelől a közelgő torna miatt szorít az idő, másfelől van annyi megélt tapasztalat, hogy kirajzolódjon néhány trendvonal. Az új francia válogatott 7 meccset játszott a dél-afrikai VB óta, ami nem sok ahhoz, hogy okosak legyünk, de  még várhatóan 15-20-at fog ledarálni egy esetleges Európa bajnokságig, ezért leszünk még ennél sokkal okosabbak.

1. Ezt a válogatottat a legnagyobb ostobaság lenne a korabeli generációkéhoz hasonlítani. Nincs itt következő Zidane-Djorkaeff, nincs itt Michel Platini és Marius Trésor, de még Raymond Kopa sem lengi körbe a kollektív emlékezetet. Alaptalan minden párhuzam, több okból. Az első, hogy az előző VB torna óta olyan korábbi kerettagok hullottak ki, mint Anelka, Gallas, Henry, Ribéry, Toulalan és Evra. Nevüket most igyekezzünk függetleníteni a kudarctól és a bojkottra való hajlamuktól, elsősorban klub- és válogatottságbéli tapasztalatuk és személyiségük aspektusai a számunkra mérvadók.  Másodrészt, ha abból indulunk ki, hogy az 1993-as bolgárok elleni történelmi katasztrófa idején a pályán  volt Lama, Desailly, Blanc, Deschamps és Petit, lényegében a későbbi világbajnok védelmi tengely és szűrő középpálya született meg a kudarc fájdalmában és állt össze egyre jobban az elkövetkező 4 évben. Ennél fogva hiába idézzük fel a korábbi válogatottat, ilyen hirtelen generációváltásra még nem volt példa és nem tud megvalósulni egyfajta "újító folytonosság", melyben összegyúrásra kerül idős jedi mester és ifjú padavan.

2. Ebből is következik, hogy a jelenlegi francia válogatott keretét többségében olyan emberek alkotják, akiknek rendkívül csekély a rutinjuk, pontosabban szólva kevés válogatottságot tudnak felmutatni. A koravén (és eddig egy jó meccset sem produkáló) Malouda az 58 meccsével abszolúte törpapa a sok ifjú között, Abidal 37, Benzema 33, Alou Diarra pedig 30 alkalommal flangálhatott címeres mezben. Érdemes feljegyezni: a legutóbbi meccsen (francia-brazil) kezdő Menez 3, M'Vila 6, Mexes 19, Rami 7, a csereként beálló Diaby 12, Rémy pedig 6 válogatottsággal büszkélkedhet. Számos dolog kiolvasható ebből, ragadjuk ki a két legfontosabbat: ez a keret még messze nem érte el versenyszintjét, ugyanakkor a csapatban rejlő potenciál kiaknázásához kevés idő áll rendelkezésre - igaz, utóbbi esetben ez minden válogatottnál hasonló korlát, kivéve, ha a csapat kétharmada hetente együtt játszik játszik a Nou Camp-ban. A hétköznapok (értsd: bajnokságok) tekintetében is van hova fejlődnie néhány tagnak, hiszen a Lille, Lyon, OM és a hanyatló Bordeaux hosszú távon nem biztos, hogy kellő alapanyagot tud nyújtani egy betonbiztos válogatottnak. Ha Laurent Blanc szövetségi kapitány szerencsés, nem bőg le a 2012-es EB-n és megmarad iránta a bizalom, 2014-ig biztosan vinni fogja a Kékeket. Egyelőre jól áll.

3. A kapitány válogatási elve egyszerű: kialakítani egy keménymagot, akik a legtöbb bizalmat élvezik, véleményvezérek és alfahímek, majd hozzájuk csapódhatnak a mindenkori jó formában lévő játékosok. A logika kiegyensúlyozottságra vall és a második felével semmi gond nincs: így tudott a válogatott ablakán beintegetni Kaboul, Payet és Koscielny. A probléma inkább az első felében rejlik, ugyanis a dél-afrikai kudarc lefejezései és a mostani vén kopókból nem rajzolódnak ki a holnap kistábornokai, vagy ha úgy tetszik, mini Blanc-jai. Hiszen kikre vonatkozik a keménymag-kifejezés? Olyan emberekre, akik krízishelyzetben megvédik a falkát. Olyan emberekre, akik ha baj van, felkötik a gatyát, nyertes helyzetben nem tunyulnak el és higgadtságukkal biztos támaszt nyújtanak a kételkedőknek. Kérdés: Jelen helyzetben ki az, akire egy bizonytalan felnézhet, ha bajban a csapat? A bírólökdöső Diarra? Az állandóan viccelődő Mexes? Az Evra-védő Abidal? Az edzői és Maldini szerint is túlzottan introvertált Gourcuff? Vagy az inkább Nagy Testvérként vigyorgó Malouda? Talán itt van a legaggasztóbb jel: nem látszódnak azok a játékosok, akik a csapat hálójának csomópontjai, akik puszta jelenlétükkel kapcsolatokat teremtenek. Fontos itt megemlíteni, hogy a Blanc-válogatott a 7 meccse alatt még sosem fordított vesztes helyzetből, így nem láthattuk kik azok, akik a kemény megmérettetéseknél felelősséget vállalnak. Az ilyen emberek mellett szólna a tapasztalat, de mint láthattuk, a korábbi éra matuzsálemeiből egyedül a kétes erényű Ribéry visszatérésére lehet számítani.

4. Ellentmondásosnak tűnhet, de Blanc azáltal, hogy mereven ragaszkodik a Sagna-Rami-Mexes-Abidal védelmi tengelyhez összeszoktatás céljából, mellette pedig egydimenziójú játékosokat hív be, önnön korlátait szabja meg. Az indok világos, hiszen ha csupa "válogatottszegény" ember találkozik, idő szükséges a rutin megtalálásához és egymás megismeréséhez. Ezzel viszont nem marad sem tér, sem idő a kísérletezéshez. Az egydimenzióról annyit, hogy a korlátoltság abban is megjelenik, ha egy játékos csak egy adott pozíción tud szerepelni és nincs meg benne az a képesség, hogy játékintelligenciája és adottságai révén több helyen is helyt tudjon állni. Egyszerűen eltűntek az olyan többszörös megoldásokat nyújtó játékosok, mint régebben volt Boghossian, Karembeu, Candela vagy a karrierje kezdetén még balbekket játszó Petit. Külföldi példákat most is látunk: ha kitekintünk, ott van Iniesta, Sergio Ramos, O'Shea, Joe Cole, Camoranesi...A csapat fejlődési lehetősége forog kockán azáltal, hogy erőltetésre kerülnek bizonyos statikus elemek. Az biztos, hogy hosszú távon lesz érdekes látni ennek fejleményeit.

 

Egyetértesz? Cáfolnád? Ne tartsd magadban!

A bejegyzés trackback címe:

https://allezlafrance.blog.hu/api/trackback/id/tr342736125

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

ki vagyok találva 2011.03.14. 12:38:56

nemhogy francia válogatott, de lassan olyan sem lesz hogy francia nép! mert ugye kell a multi-kulti, meg a "befogadó nemzet".
min csodálkoznak?!

2011.03.14. 13:17:08

@cseeeh: Amúgy a posztot olvastad? :)

"Jelen helyzetben ki az, akire egy bizonytalan felnézhet, ha bajban a csapat?"
Valóban ez a legkomolyabb bajuk, nincs ilyen ember. Malouda lehetne, de nem találja a helyét a csapatban, és nem is fogja, szerintem. Talán Valbuena olyan hajtós energiabomba, akire krízishelyzetben lehet építeni, mert szarrá hajtja magát, és ez motiválhatja a többieket is. De hát ő messze van a vezéregyéniség fogalmától, az utóbbi meccseken nem is játszott. Az öregek között nem látok senki ilyet, Ribéry sem jó erre, múlt héten amúgy is megint berágtak rá, mert egy sajtájon csak németül volt hajlandó nyilatkozni a francia riportereknek.

Takács Kr. · http://takacskrisztianir.blog.hu 2011.03.14. 14:00:38

szeretem az ilyen anyagokat, de ezt most nem tartom jónak.
1. nem hiszem, hogy Evra vagy Ribery végleg lett kipöckölve a válogatottból. Barcelona ide vagy oda, Evra még mindig a legjobb balhátvéd és bár úgy tűnik elfelejtették (meg ott van az igen ígéretes M'Vila), Lassana Diarra sok éve jó labdaszerző, csak el kéne jönnie a Realból.
2. nem gondolom, hogy a brazilok és az angolok idegenbeli legyőzésekor rosszul játszott volna a francia válogatott, és egy alakuló válogatott esetében a sokadik szempont, hogy tud-e fordítani vki ellen, viszont az egyik első, hogy tud-e győzni.
3. az S-R-M-A négyes nem rossz, ha a szélsőhátvédeket nézzük. Evra jöhet, Abidal bemehet középre (mint sok elődje tette). Koscielny több mint ígéretes (ne feledjük az Arsenal kevesebb gólt kapott a bajnokságban, mint a liga pillanatnyilag legjobb védőjével, Vidic-csel, felálló MU és sokkal nehezebb volt a sorsolása). Rami is nagyon tehetséges. lehet, ez csak az én problémám, de Mexes sosem volt jó középső védő IMO. nem véletlen, hogy a Romában bohóckodik... Clichy-t is megpróbálta Blanc, nyilván, hogy az Arsenalos összeszokottság működik-e, de neki sincs jó szezonja - finoman szólva.
4. nem értek egyet, hogy egydimenziós játékosok alkotják a csapatot! és Joe Cole-t, aki meg a 2004-es EB óta nem játszott jól, hagyjuk békén. tudomásul kell venni, hogy a csapatnak a Gourcuff-Nasri tengely adja az észt és egyik sem egydimenziós, vagy korlátolt. A magam részéről viszont a szélsőktől nem várom el, hogy labdaszerzők legyenek, valszeg, Robben után sem dobnak baltát, ha nem tudja ezt játszani. a jó utánpótlásképzésnek és az olcsó áraknak köszönhetően a franciák évről-évre kinevelnek és sztár csapatokba küldenek olyan fiatal játékosokat, aki beférnek egy Lloris, Sagna, Abidal, Nasri, Gourcuff, Malouda, Benzema társaságba. és akkor még az Evra, Ribery, L Diarra trióról nem is beszéltem.
5. na abban viszont egyetértünk, hogy az ígéretes eredmények ellenére ez a csapat még messze nem érte el a csúcsot.:-)

RAH-66 2011.03.14. 14:46:29

@cseeeh:
Akkor mit mondanál a németekre, nekik még gyarmataik sem voltak...

Pistie 2011.03.14. 15:31:15

@szenvedély S.: Többnyire egyetértek azzal amit mondasz, de azért van pár dolog, amiben nem. Koscielny - nem mondom azt, hogy tehetségtelen, de azért biztos láttad az angol Ligakupa döntőjét, ahol bohózatba illően alakított. Ilyet azért egy Vidicstől nem látsz. (De ha már Vidics: nagy felháborodást keltenél ezzel a liga legjobb védője felszólalással nem MU párti PL körökben.)
Egyébként szerintem Benzema lenne az, akire megérné építeni. Egy erősen középszerű játékosból Mourinho kezei alatt talán egy Drogba szintű csatár is lehet. Mourinhonak minden csapatban megvannak a sztárcsatárjai, és a Realban Higuain sérülése után egyenes az út Benzema számára, hogy ő legyen az.

Integető hajbókoló lufiember 2011.03.14. 15:37:17

@szenvedély S.:

1. Evra a 29 évével és számottevő ellenlobbijával messze van a visszatéréstől, csak az menthetné meg, ha nagyon magas színvonalon játszana és mellette Abidal, Clichy, Cissokho, Trémoulinas vagy a kukucskáló Béria vagy Tiéné valami különös összeesküvés folytán ételmérgezéstől egyszerre ágynak dőlne. De ez még nem aktuális. Lass soha nem tér vissza, ha nem stabil kezdő, ez egyértelmű.

2. A vert helyzetből felállás szimplán azt mutatja mennyi tartás van bennük, összecsuklanak vagy harcolnak tovább, van mentális tartalékuk, vagy feladják hamar. Épp ezért kulcsfontosságú, hogy ki a természetes módon "kiválasztódó" vezér. Egyelőre nem láttunk rá példát, ezért is leszünk kiváncsiak az ilyen helyzetekre. :)

3. Koscielny eddig a komolyabb tétmeccseken rendre alulteljesített, 2 éve még National-ban nyomta, van mit dolgoznia a lelki striákon. Rami bivalyerős, de magasabb szinten még nem láttuk, majd a Valenciában bizonyíthat. Mexes legutóbbi meccse kemény volt, de nála sokkal inkább a szintentartás a kérdés. Itt sokkal érdekesebb lesz a kettejük és a középpálya kapcsolata hosszabb távon, amikor hozni kell a kötelezőket vagy mondjuk szorult helyzetben feljebb kell tolni a sereget.

4. Blanc-nak nem róható fel, hogy nem kísérletezik, egyszerűen magától jön, hogy új elemeket próbál ki és tart egyben huzamosabb ideig, holott minden edző álma, hogy több cserekombinációt tudjon kialakítani. Jelen helyzetben hátul egy Gallas kenterbe verne egy Mexest és egy Abidalt, de érthető okokból nincs ott. Sok döntés inkább szükségszerű és kockázatos, mintsem nyilvánvaló, miközben az idő rohamosan fogy, ezért kérdés, hogy ezek a kezdőtétek mennyire jönnek vissza.

Ja, és 7 meccs, még mindig. :) De jó látni, hogy ilyen sok vélemény van

2011.03.14. 15:55:47

@Integető hajbókoló lufiember: Nem olyan sok ez az Index-címlaphoz képest. :))

Azt felejtettem el hozzátenni az előbb, hogy szerintem nem lesz itt vezérhím egyelőre, de ez nem biztos, hogy baj. (Evrában én se hiszek.) Vannak helyzetek, amikor el kell kezdeni építkezni, és nincs átvezető elem. Hát istenkém, legfeljebb majd szopnak néhányat, még jót is tehet nekik, ha tanulnak egy kis alázatot. :)

Integető hajbókoló lufiember 2011.03.14. 16:13:59

@mistinguett:

én már annak is örülök, hogy nem hangzott el még annak a Versaille melletti kastélynak a neve ;)

Integető hajbókoló lufiember 2011.03.14. 16:14:34

és Versailles, mert többes szám, ugye. :)

slovkowski 2011.03.15. 15:59:21

A Rami-Mexés páros úgy jó ahogy van. Az angolok ellen hiba nélkül (talán már kiválóan) játszottak.

A szélen Evra visszatérését nem tartom ördögtől való ötletnek. OK h új csapatot kell építeni, meg tudjuk h mi volt tavaly a vb-n. De a 29 évével még nem mondanám idősnek; Abidal 31, mégis a csapatban van. Tiené meg akármilyen jó formában játszhat a PSG-ben, ő elefántcsontparti.

Az angolok elleni győzelemnél a belső védőpár mellett, M'Vilát lehet kiemelni. Eleinte nem értettem, h 20 évesen miért kell betenni a csapatba, most már értem.

A támadó szekcióban meg lassan el kellene dönteni, h Gourcuff, Nasri v Valbuena lesz-e a "Zidane poszt" várományosa. Ez a legnagyobb baja a válogatottnak, h nincs egy jó irányító. Ha jól emlékszem az angolok ellen mindhárman benne voltak a kezdőbe és nyertek. Lehet, h ez a legjobb felállás, de amíg Gourcuff nem fog jól játszani, addig a csapatból biztos, h nem jön ki a 100%.

Azt nem tudom, h kire fognak a fiatalok felnézni a jövőben, de az biztos, h egy jó Ribéryre mindenképp szükség van.

OJ · http://sportvers.blog.nepsport.hu/ 2011.03.16. 11:14:43

Nem mondom azt, hogy a pótmegoldások (főként Evráé) vagy Blanc elképzelései ne lennének jók, de Ribéryre egyszerűen szükség van, előrejátékban a legsokoldalúbb játékos.
A védőnégyest Blanc betonba öntötte, hiába hívta be azokat, akit a közvélemény a keretbe zavart volna már régen, nem játszatja őket. Különösen látszik ez a védőknél, ahol szinte minden posztra (jobbhátvédet leszámítva) van legalább három esélyes (és csak ősszel másik kettő is feltűnt, akik előbb-utóbb számíthatnak majd meghívóra). A bajnokság legtöbbre hivatott védője, Sakho már talán úton van a kezdő felé, de még többen előzik a rangsorban.
Ha Payet tíz jó meccsel a lábában lehetőséget kapott, akkor következetesen be kéne hívni a Sochaux-ból Martint - vagy majd akkor, ha elmegy mondjuk a PL-be padozni -, de Chantome is szóba kerülhetne a PSG-ből.

Integető hajbókoló lufiember 2011.03.16. 13:52:42

@OJ:

A kis Xavi (Martin) ráadásul beleillik Blanc elképzeléseibe, ami a technikai érzéket és a kis termetet illeti, de pont az ő posztján a legdurvább a tumultus: M'Vila, Diarra, Diarra (hehe), Cabaye, Gourcuff, Diaby, Matuidi...én nagyon drukkolok neki, két nap múlva megtudjuk mennyit érnek a keresztbe tett ujjak. :)


süti beállítások módosítása